دسته‌بندی نشده

مقره

انواع مقره

در صنایع الکترونیک از انواع مقره (Pin Insulator)، به منظور جلوگیری از عبور جریان ناخواسته و رسیدن آن به زمین استفاده می شود. مقره ها در حقیقت شبیه به مقاومت عمل می‌کنند و مانع عبور جریان می‌شوند. این قطعه ها روی دکل ها و یا تیر ها قرار می‌گیرند تا دکل ها و تیر های حامل سیم های جریان، برق را به زمین منتقل نکنند و از اتلاف انرژی جلوگیری شود.

مقره در دکل و تیر مابین سیم هادی و دکل قرار می‌گیرد. ساختار مقره ها به گونه ای است که این قطعات علاوه بر تحمل ولتاژ بالا، استقامت مکانیکی نیز دارند و نیروهای مکانیکی را تحمل می‌کنند.

کاربرد انواع مقره

جنس انواع مقره معمولا چینی، شیشه و یا کامپوزیت است. چینی ها در مقره های هوایی استفاده می‌شوند و باید از هر گونه تخلخل، حباب و یا ناخالصی عاری باشد.

شیشه ها نیز در ساختار مقره و در خطوط توزیع و انتقال مورد استفاده قرار می‌گیرند و نسبت به چینی ها بهتر هستند. کامپوزیت ها به دلیل خاصیت الکتریکی و مکانیکی خوبی که دارند نیز مورد توجه قرار گرفته اند.

انواع مختلفی از مقره در صنعت وجود دارد که بنا به نوع و محل استفاده ایجاد شده اند. انواع مقره عبارتند از: مقره نول، مقره اتکایی، مقره چکمه ای، مقره پله ای، مقره آچارخور و مقره سری  Nکه در ادامه به بررسی هر کدام به صورت مختصر می‌پردازیم.

مقره نول

مقره نول یکی از انواع مقره هاست که برای ایزوله کردن خط نول استفاده می‌شود و روی تابلوی برق قرار می‌گیرد. این مقره ها به مقره های دو سرپیچ، چکمه ای و مقره SM تقسیم بندی می‌شوند.

مقره اتکایی​

این مقره ها به منظور عایق کاری باس بارها ساخته و طراحی شده اند و به لحاظ ظاهر، شبیه استوانه هایی هستند که دارای سطح بیرونی مواج می‌باشند.

یعنی از بیرون فرورفتگی و برآمدگی های متعددی دارند. از این قطعات در پست ها و تابلو های فشار قوی و ضعیف استفاده می‌شود.

مقره های اتکایی می‌تواند توپر یا توخالی باشد. مقره اتکایی توپر استقامت مکانیکی و الکتریکی بیشتری نسبت به حالت توخالی دارد. مقره پست فشار قوی، از نوع تو پر است.

در حالیکه در جاهایی که نیروی مکانیکی بیشتری به مقره وارد می‌شود، مقره های توخالی که با گاز ازت پر شده اند، مناسب تر هستند.

مقره چکمه ای

برای ممانعت عبور جریان از برج ها، بدنه‌ی تابلو ها و وسایل فلزی از این مقره ها استفاده می‌گردد.

همانند کاربرد اصلی انواع مقره، این مقره نیز می‌بایست از نشتی جریان الکتریسیته به بدنه ممانعت به عمل آورد. این مقره ها به دو شکل تک پیچ و دو پیچ مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مقره پله ای

این مقره ها به شکل پله ای هستند و قابلیت نصب روی شینه های مسی در تابلو برق ها را دارا می‌باشند.

شینه ها برعکس مقره ها، هادی هایی هستند که روی تابلو ها نصب می‌شوند (به جز شینه فاز و نول که باید به وسیله مقره عایق شده باشند)

مقره آچارخور

این مقره ها، از لحاظ ظاهری به گونه ای هستند که در قسمت میانی، مقره به حالت چند ضلعی در‌ آمده. چند ضلعی ایجاد شده به حالتی است که با آچار به راحتی گردش داشته باشند. این مقره ها حاوی شیار هایی هستند که عمل گردش مقره را آسان تر می‌کند.

مقره سری N

از این مقره ها زمانی استفاده می‌شود که شرایط آب و هوایی مناسب نیست. استفاده از این مقره ها در مکان هایی که امکان رعد و برق در آن ها زیاد است یا آلودگی صنعتی وجود دارد بهترین گزینه است

به طور کل در انتخاب مقره ها باید شرایط مکان محل نصب مقره و ولتاژ شکست آن و تناسب آن با ولتاژ حامل جریان را مد نظر قرار دهیم تا بتوانیم انتخاب مناسبی را داشته باشیم.

امیدواریم مطلب معرفی انواع مقره مطلبی مفید و کاربردی بوده باشد برایتان در صورت داشتن هر گونه سوال و یا نظری برای ما کامنت بگذارید تا کارشناسان رایان یراق در اسرع وقت پاسخگوی شما باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *