تابلو برق

شمش کشی تابلو برق

شمش کشی تابلو برق

شمش کشی تابلو برق چگونه انجام می پذیرد؟

وقتی که تابلوهای برق را می سازند، اگر در این تابلو جریان با شدت بالا وجود داشته باشد عملی که روی ان انجام می شود شمش کشی تابلو برق نام دارد. نام دیگر این کار شینه بندی نیز هست. برای مثال حالتی را در نظر بگیرید که یک سوئیچ کامپکت دارای جریانی معادل دویست و پنجاه آمپر در اختیار داریم و تصمیم داریم که آن را به یک پایانه متصل کنیم و یا به یک سوئیچ دیگر مرتبط کنیم. برای سیم کشی این نمونه نیاز به یک کابل داریم که سایز آن تقریبا باید بین هفتاد تا نود و پنج میلی متر مربع باشد. تنها ایرادی که در این کار موجود است این است که کابلی با این سایز برای این تابلو برق از نظر قطری مناسب نیست. این موضوع به این دلیل است که در تابلوهای برق سیم هایی که به کار میروند از نظر اندازه کوتاه هستند و در نتیجه شکل دادن به این کابل قطور تقریبا غیر ممکن است. در نتیجه وقتی بخواهیم فیدرها را به یکدیگر وصل کنیم باید از شینه مسی بهره بگیریم. مزیت شمش کشی تابلو برق به وسیله ی شینه ی مسی این است که شینه ها در جای خود بدون حرکت باقی می مانند و همچنین حالت آنها در حضور گرما مانند کابل دچار تغییری نمی شود.

شمش کشی تابلو برق بیشتر در زمانی که جریان های بالا مورد استفاده است کاربرد دارد، برای نمونه جریان های دو هزار یا چهار هزار آمپر که استفاده از کابل ها عملا در آنها امکان پذیر نیست. عموما برای جریان های بالاتر از صد و شصت آمپر لازم است که از شمش کشی استفاده شود.

محاسبات شمش کشی به چه صورت انجام می گیرد؟

در ابتدا می خواهیم ببینیم محاسبات شمش کشی در تابلو برق چگونه به دست می آید. به شکل کلی می توان گفت که شمش کشی تابلو برق بدنه ی اصلی و نگهدارنده ی تابلو می باشد. شمش ها وظیفه ی پخش کردن بار انرژی را چه از نوع اصلی و چه از نوع غیر اصلی را برعهده دارند. جنس انها هم می تواند از مس یا آلومینیوم باشد. اگر جنس شینه مسی و مدل ان تخت باشد توانایی تحمل تا چهار کیلو آمپر را دارا هستند. این شمش ها در عین حالی که به شدت منعطف هستند اما لازم است که براده برداری شوند. در مقابل شمش های آلومینیومی به شکل سی انگلیسی (C) هستند.

وصل کردن قطعات به تابلو برق بدون سوراخ کردن و به وسیله ی یک چکش مخصوص انجام می شود و این کار از جریان هزار و ششصد آمپر تا سه هزار و دویست آمپر به کمک عملیات دوبل کردن صورت میگیرد.

به طور کلی اندازه ی شینه بر پایه ی جریانی که به تابلو برق وارد می شود و نیز جدولی که در ادامه میبینید به دست می آید.

جدول شمش کشی

در محاسبات شمش کشی اندازه ی شینه در حالتی که به فاز مرتبط باشد برابر صد و ده در نظر گرفته می شود و به این صورت است که جریان وارد شده به تابلو برق را در عدد یک و نیم ضرب می کنند.

شمش کشی تابلو برق

قوانین شمش کشی چگونه است؟

تعدادی از قوانین شمش کشی در تابلوهای برق در ادامه آورده شده است:

ü    اگر بخواهیم دو شمش را کاملا به همدیگر وصل کنیم، قطعه ای که دارای آمپر پایین تری است به عنوان شمش غیر اصلی در نظر گرفته می شود. این قطعه باید در کمترین حالت در سایز یک مربع باشد که طول ضلع هایش به اندازه ی پهنای شمش اصلی باشد.

ü    جریان عموما از روی شمش می گذرد در نتیجه هر شمش که از سطح تماس زیاد تری برخوردار باشد قطعا میزان جریان زیادتری را از خود رد می کند. هر شمش به شکل مستطیل است و سطح تماس آن برابر با محیط آن مستطیل بدست می آید.

ü    اگر در هر فاز از تابلوی برق تعداد شمش ها از یکی بیشتر باشند، بایید بین شمش ها یک فاصله به اندازه ی پهنای هر شینه ایجاد کرد.

ü    زاویه ی خم شمش ها باید از نود درجه به بالا باشد.

ü    از وسیله ی پانچ شینه برای وصل کردن شمش ها به یکدیگر بهره می گیرند.

4 دیدگاه در “شمش کشی تابلو برق

 1. مصطفی گفت:

  بسار عالی
  من مدتی بود دبال جدول کامل شمش کشی بودم که اینجا پییداش کردم.
  واقعا دستتون در نکنه.

  1. rayanlog گفت:

   سلام به شما
   بسیار ممنونم که با ما همراه هستید.

 2. هادی مولایی گفت:

  سلام
  لطفا راجع به زاویه خم شمش کشی بیشتر توضیح بفرمایید.
  ممنون

  1. rayanlog گفت:

   سلام
   بله حتما به این موضوع هم خواهیم پرداخت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *